_

wtorek, 22 listopada 2011

Komercyjny Bleemcast został złamany!Wiele lat czekaliśmy na tę chwilę. Na dzień, w którym zostanie upubliczniona stosowna wersja emulatora Bleemcast!, który niemal bezbłędnie będzie odpalał każdą grę z Szaraka (a nie wybrane przez autorów pozycje, przez co byliśmy skazani na zabawę wyłącznie w Tekkena 3, MGSa i GT2). Alex, już od dawna nazywany bogiem sceny Dreamcasta, dokładnie wczoraj udostępnił w Sieci odpowiednio przygotowane obrazy płyt emulatorów przystosowanych pierwotnie do odpalania wymienionych wyżej tytułów. Dzięki nim, możemy teraz grać w inne gry z pierwszego PlayStation! Wiadomość miesiąca? Nie, lecimy dalej. Wiadomość roku? Też nie. Wiadomość historii sceny Makarona? O to można się kłócić, niemniej jednak złamanie samej konsoli przed laty było wydarzeniem ze wszech miar ważniejszym.

Bleemcast przez lata od swojej premiery był przykładem doskonałego kodu źródłowego, którego za nic w świecie w chwili pojawienia się w sklepach nie można było złamać. Próbowało wielu śmiałków, lecz żaden nie odniósł tak upragnionego sukcesu. Walka z wiatrakami? Do pewnego czasu można było nazwać w taki sposób niezliczone próby hackowania softu przygotowanego w 2000 roku przez firmę Bleem!. Jednak w 2010 roku utalentowanemu programiście z Rosji udało się dokonać wręcz niemożliwej rzeczy - odpalił on emulator Bleemcast! na zwykłym DeCeku i co jest w tym najważniejsze, z nagrywanej płyty CD. Dosłownie wszystko działało bezbłędnie, włącznie z sekwencjami filmowymi FMV oraz zapisem stanu gry. Dzięki Alexowi wszyscy posiadacze ostatniej konsoli Niebieskich mogli zobaczyć na własne oczy, jak prezentuje się taki np. Tekken 3 na DC. A była to rzecz... niewiarygodna. Sam byłem w szoku, gdy po kilku godzinach szarpania w wersję typowo 'szarakową' odpaliłem tę samą grę na konsoli Segi! Wygładzone krawędzie, brak 'schodków', rozmazane tekstury. W dwóch słowach - coś wspaniałego.

Mimo tego osiągnięcia, bierni scenowcy zaczęli chcieć czegoś więcej. Pojawiły się głosy, że fajnie byłoby móc zagrać w każdą produkcję z PSXa na Dreamcaście - oczywiście przy zachowaniu typowego dla Bleem!a podwyższonego poziomu oprawy graficznej. Wszystkim jednak zamknęły się usta po słowach jednego programisty pochodzącego zza naszej wschodniej granicy. 'Nie da się tego zrobić. Koniec. Kropka.', mogliśmy swojego czasu wyczytać na jednym z forum. I tu powrócił ponownie Alex, człowiek, dla którego niemożliwe nie istnieje. Konkretnie powrócił wczoraj, elektryzując wszystkich jednym, dziesięciominutowym filmikiem, nakręconym w jego domowym zaciszu.

Wideo pokazuje, że za pomocą trzech płyt do Bleemcast!a, które uprzednio działały z tylko trzema grami z PSXa, można odpalić wiele innych produkcji z pierwszej platformy do gier firmy Sony. Jakich? Na filmie widać działające świetnie Red Alert (nawiasem mówiąc, to moja ulubiona strategia przeznaczona na konsole!), Worms Armageddon, Delta Force oraz Wrestlemania.Kopara mi opadła. Dosłownie. Odtwarzane są wstawki filmowe, sam gameplay w 'pokazowych' grach śmiga bez zarzutu. Nie wiadomo jeszcze co z zapisem stanu gry, ale jeśli i to działa... To mamy cud! Nawet bez tego, bo przecież na początku wydawało się niemożliwym odpalenie innych gier, niż te, które mieli w planach autorzy komercyjnego oprogramowania przed laty. (...) Po obejrzeniu wideo z miejsca wpisałem w wyszukiwarce adres forum DCTalk i odnalazłem temat poświęcony osiągnięciu Alexa. Jak przeczytałem, nie wszystkie gry działają, niektóre zwyczajnie nie startują. Tak czy inaczej, autorowi należy się nie piwo, nawet nie dwa browarki. My, jako wieloletni scenowcy, powinniśmy zrzucić się na litr dobrej, ruskiej wódki. Co myślicie?

3 komentarze:

 1. Zawsze to jakieś kolejne miesiące, półrocza dla żywotności konsoli, która niestety i tak się już kończy.. to smutne...

  OdpowiedzUsuń
 2. do autora newsa,wypadałoby czytać co jest napisane pod filmikiem Alexa "P.S. I'm not a hacker, I just tester" bo to troszkę nie tej osobie chyba powinno być to przypisane.

  Grasa:eeee? kończy? garsa czy ty kupiłeś DC dopiero czy już za oknem gwiazdka? Wszystko o DC skończyło się w 2001 kiedy sega wycofała tą konsole z produkcji..Hello? mamy 2011 stary ocknij się :D

  OdpowiedzUsuń
 3. przemek miękina22 listopada 2011 07:39

  dla mnie DC się nie skończy powracam do gier z tej konsoli a wiele czeka na pierwsze przejście,duże brawa dla Alexa!

  OdpowiedzUsuń