_

niedziela, 20 listopada 2011

Bennugd na DC


Dwa tygodnie minęły od ostatniego wpisu, w związku z tym to doskonała pora, aby pokusić się o napisanie kolejnego. Dobrze, tylko o czym, skoro scena Makarona wpadła w ostatnim czasie w mały dołek? Nie tak do końca, jak się okazuje. Na początku tego miesiąca do Sieci trafiła informacja o tym, że na DC została przeniesiona kolejna platforma programowania, mianowicie język Bennugd. Co to oznacza dla posiadaczy ostatniej konsoli Niebieskich i co powoli kreuje się na horyzoncie - o tym przeczytacie w moim krótkim tekście w rozwinięciu.

Może najpierw przedstawię Wam w kilku słowach, czym tak w istocie jest Bennugd. Jest to silnik, bardzo elastyczny i łatwo przystosowujący się do różnych platform gamingowych. Na początku działał jedynie na komputerach osobistych. Wystarczył jednak krótki okres czasu, aby zadziałał także na innych systemach - jak Mac OSX czy Linuksie - oraz na konsolach wideo. Tym sposobem gry stworzone przez zapaleńców w Bennu były konwertowane również dla posiadaczy GP2X, Nintendo Wii tudzież pierwszego Xboxa.

Tytuły napisane w Bennu to zazwyczaj proste mini-gry, nie odstające zasadniczo poziomem od produkcji na telefony komórkowe bądź tych przygotowanych we Flashu. Pojawiły się jednak również produkcje bardziej profesjonalne, jeśli oczywiście możemy takim mianem nazywać gry o prostej, dwuwymiarowej grafice, gdzie postaci mają maksymalnie kilka klatek animacji. Ciekawie wygląda fanowskie King of Fighters, aczkolwiek jeszcze lepiej prezentuje się Streets of Rage Remix, o którym słyszeliście już pewnie nie raz i nie dwa. Jak wskazuje sama nazwa, jest to odświeżona (ale tylko odrobinkę, aby nie utracić klimatu obecnego w wersji tej gry na Mega Drive'a) wersja klasyka, wzbogacona znacznie o nowe postaci, ciosy i etapy.

Streets of Rage Remix, gra przygotowana na silniku Bennugd
Przeniesienie silnika Bennugd na naszego, 'lekko' skostniałego Dreamcasta oznacza jedno - więcej nowych gier homebrew. Jak dotąd, pojawiły się dwie produkcje oparte na tymże środowisku (Asteroid i Zombies2012), lecz ich poziom woła moim zdaniem o pomstę do nieba. Czekamy więc na stosowne porty KoFa i SoRa. Będzie wtedy w co grać z kumplami (i oczywiście z koleżankami - pamiętajmy o równouprawnieniu :D ) na imprezach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz