_

sobota, 21 listopada 2009

Emulatory na DC – najlepsze z najlepszych

Ilość programów pozwalających na granie w gry ze starszych konsol na DC jest gigantyczna. W tym wszystkim łatwo można się pogubić – dlatego też postanowiłem stworzyć zestawienie pięciu najlepszych moich zdaniem emulatorów na Makaronie. Artykuł przyda się przede wszystkim nowym posiadaczom ostatniej konsolki Niebieskich. Zapraszam jednak do niego nie tylko laików – i stary wyjadacz może dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.


Zaczynamy od końca, czyli numeru pięć. Tę pozycję zajmuje zasłużenie program DreamSnes v0.9.8. Pozwala on na odpalenie na DC gier z systemu Super Nintendo. Choć jest to chyba najstarszy projekt w swojej kategorii, spisuje się on o wiele lepiej od stosunkowo młodszych Super Famicast czy Snes4All. Na ogół prędkość odpalanych gier waha się w granicach od 75% do 100%, ale czasem wyraźnie spada framerate, co oczywiście nie pozwala mówić o DreamSnes jako o emulatorze idealnym. Wyłączenie dźwięku daje szanse na poprawienie animacji – choć nie zawsze to pomaga. Program posiada obsługę myszki, klawiatury oraz pistoletu. Aha, byłbym zapomniał – istnieje możliwość wyboru języka polskiego w menu głównym.


Czwórka należy do SMSPlus DC, autorstwa Pascala Bosqueta. Uruchamia on gry zarówno z ośmiobitowej konsoli Master System, jak i jej młodszej siostry, Segi Game Gear. Swoje zadanie spełnia wyśmienicie. Nie ma żadnych kłopotów – wysoka kompatybilność oraz prędkość emulacji. Generalnie nie ma co się dziwić, bowiem SMS nie należał do mocnych technologicznie konsol. Plusem jest bardzo ładnie wykonane menu główne.


Numer trzy to jedyny w tym zestawieniu komercyjny produkt, noszący nazwę Bleem!cast. Program pojawił się w sklepach w roku 2000 w trzech wersjach, każda poświęcona jednej grze z Szaraka (MGS, Gran Turismo 2, Tekken 3). Na półki sklepowe miały też trafić pakiety przeznaczone specjalnie innym grom, ale liczne procesy sądowe firmy Bleem! z gigantem Sony przesądziły ich los, w związku z czym nigdy nie ujrzały one światła dziennego. Jednak te, które trafiły w ręce Graczy, zostały okrzyknięte przez nich za najlepszy tego typu program na DC. Nic dziwnego, gdyż np. odpalony na ostatniej konsoli Niebieskich MGS wyglądał o niebo lepiej, niż ta sama gra uruchomiona na matczynym PSXie. Podbita rozdziałka (480p), ostrzejsze tekstury, a do tego obsługiwane wszelkie peryferia, na czele z Arcade Stickiem i VMU. Naprawdę, warto zobaczyć co najmniej jedną z trzech wymienionych gier na DC. Wysoka jakość programu niestety nie idzie w parze z jego dużą kompatybilnością. Biorąc to pod uwagę, Bleem!cast nie może grzać wyższego miejsca na tej liście.


Wiceliderem jest program Neo4All, dzięki któremu możemy zapoznać się z niemal całą groteką tytułów dostępnych na konsoli Neo Geo CD. Za emulatorem stoi znany na DeCekowej scenie koleś o pseudonimie Chui {nigdy nie wiem, jak przeczytać tę ksywkę – chuj? Czuj? A zresztą, jeden pies :]}, mający na swoim koncie m.in. Neverball. Duża prędkość emulacji, masa opcji (można grać we dwóch), żadnych zwolnień – oto cechy charakteryzujące niniejszą aplikację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpalić na poczciwym Makaronie pierwszego Metal Sluga czy też jego sequele.


Na pierwszym miejscu znalazł się NesterDC SE. Jest to moim zdaniem idealny emulator NESa (jak kto woli – Pegasusa), zasługujący na najwyższą pozycję w niniejszym zestawieniu. Nie ma kompletnie żadnych zwolnień animacji, emulator oferuje wiele różnych filtrów poprawiających jakość wyświetlanego obrazu, na dodatek kompatybilność z ROMami jest niemal stuprocentowa. Wyjątki to nieoficjalne produkcje (jak Super Mario World, Donkey Kong Country czy Resident Evil) oraz składanki typu 9999in1, które mogą się nie odpalić i/lub spowodować zawieszenie się naszego Dreamcasta. Z innych funkcji – NesterDC SE pozwala na podłączenie dwóch joypad’ów, używanie kodów GameGenie czy też zapisanie stanu gry w dowolnym momencie. Jednym słowem – ideał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz